Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co může morče jíst?

26. 1. 2007

Morčátka jsou tvorové nenároční a nevyžadují speciální potravu, přesto jim základ poskytnout musíte.

Seno-je základem morčecí potravy. Obsahuje hodně vlákniny, a tak je pro morčecí organismus nepostradatelné. Hlavně nesmí být plesnívé, zatuchlé, prašné nebo jinak znehodnocené. Alternativou sena je kvalitní sláma a pro alergiky na seno jsou vhodné travní pelety nebo vojtěška.(poznámka holek:ale seno je seno:-))

 Kupované krmné směsi-dostanete v každém zverimexu. Není vhodné kupovat směsi ani pro králíky ani pro křečky. Proto zásadně kupujte směsi pro drobné hlodavce nebo přímo pro morčata. Pokud nemáte možnost podávat zeleninu kupujte krmné směsi s vyšším obsahem vitamínu C.(poznámka holek:my jsme jednou měli krmivo se sušeným ovocem a bylo to jedno velký ble)Obrazek

Zelenina-další celkem důležitou složkou potravy je zelenina. Vhodnými druhy je okurka, mrkev, ředkvička, kořenová petržel, salát, zelí, kedlubna a paprika.(poznámka holek:my máme nejraději okurku, po té se můžeme utlouct:-))

Ovoce-obsahuje poměrně hodně cukrů, ale v malém množství je svým tlouštíkům dopřát můžeme. Vhodnými druhy je jablko, jahoda, hroznové víno, banán, kiwi a v malém množství i citrusy.

Ohryz-morčata jsou hlodavci a zuby jim celý život dorustají, proto jim pravidelně musíte podávat něco na ohlodávání. Vhodné je sušené pečivo jako chleba a rohlíky, nebo větvičky z ovocných stromů.(poznámka holek:vidíte jak jsme skromné?stačí nám i suchý chleba:-)

Zelené krmení z přírody-je rozhodně vhodné,nejvhodnější jsou listy smetánky lékařské (co to je?),tedy mlíčáky (jo aha.mňam,mňam) a jetel,ten ale trochu nadýmá.

Listy a natě-dostanete v každém obchodě se zeleninou zadarmo a morčátkům moc chutnají (no když myslíš)

Pamlsky-jsou také oblíbené, ale ne vždy uplně vhodné (copak čokoláda je vhodná?-není a jíš ji.)Ve zverimexech můžete koupit bombony, ale v těch je opravdu hodně cukru. Celkem vhodné jsou hlodací tyčinky (popcornové jsou hnusný) a výjmečně můžete podat i piškot a ořech.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Moje morče Špunt

( Nikola, 21. 4. 2012 20:48)

Moje morče je můj nejoblibenější domácí mazlíček,a chci pro něj co nejvíc.

Re: Moje morče Špunt

(Miláckove, 10. 5. 2014 15:17)

Také zbožňuji morčátka.Mam 2 samecky a nedala bych je ani za milion.Hlavne dávat senicko a vitaminky.A taková okurka(ne kysela),mňam,mňam.At mate z nich věcnou radost.

Něco navíc

(Anna, 28. 4. 2013 18:05)

Chtěla bych se zeptat je možné morčátka krmit i pšenicí???
Mám morčecího chlapečka a ten je moc tlustý a nevím jak se mám o něho starat aby zhubl...

Jídelníček

(A., 16. 2. 2013 14:24)

Krmná směs by se nemusela podávat vůbec. Taková jakou píšeš(plná obilovin) je pro morčata nevhodná. Doporučuji přečíst si http://guineafroma.blogspot.cz/

Mám malé morče

(Monika , 7. 4. 2010 5:52)

Je to pěkné ale mám malé morče a nevím jestli už je schopné jíst granule ale dávám mu zatím seno a to jí

Re: Mám malé morče

(teris, 19. 7. 2012 7:51)

Morčata jedí od narození to co dospělí ale stejně potřebujou mateřské mléko.
A ty granule mu skus dát:-)

RE: tyčka

(ANDY&COLLY, 23. 11. 2007 14:14)

to je dobře, že tvému morčísku popcornové tyčinky chutnají:-), ale našim teda fakt ne, ale jablečné tyčinky jim docela chutnají:-)) A piškot v mléce si myslím, že můžou, ale ne moc často, spíš jen velmi výjmečně, jako pamlsek.

tyčka

(Líza, 21. 11. 2007 17:59)

náhodou mojemu morčisku popcornové tyčinky chutnaj nejvíc PS:piškot jen za odměnu a ne namočený v mléku to je pro morče jed!!!!!!!!