Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vybavení

31. 1. 2007

Morčátka nejsou na vybavení klece nijak náročná. Nepotřebují výhřevnou žárovku jako plazi ani nespočet prolízaček jako křečci a potkani. Přesto by jste se měli držet jakýchsi pravidel a základní vybavení jim rozhodně poskytnout.

ObrazekPodestýlka - samozřejmě nesmí chybět v žádné kleci. Na trhu jsou k dostání hobliny, piliny, kočkolit a také můžete zvolit seno nebo slámu. Nejvhodnější jsou hobliny, jelikož nejsou prašné a výborně sajou. Použít se dají i již zmíněné piliny, ale ty mohou dráždit citlivé nosíky vašich zvířátek.

Obrazek

Krmítka - nesmí rozhodně chybět v žádné kleci. Samozřejmě existuje hodně drahů, materiálů, barev a velikostí, ale morčátka spíš zajímavá co je v nich než to jak vypadají. Přesto byste neměli kupovat ani malé mističky, ze kterých by se vaše morčátka ani nenajedly ale ani příliš velké misky do kterých by si sedaly a znečišťovali si tak stravu. Na barvě ale opravdu nezáleží a materiál byste měli zvolit asi keramiku či porcelán, jelikož plast se snadno převrhne.

Obrazek

Pítka - jsou samozřejmě také nutná! Existují dvě možnosti. Buď koupíte vašemu miláčkovi napaječku a nebo mističku. Výhoda napaječky je v tom, že se tak snadno nevyleje a neznečistí, ale to mu se dá zabránit když mističku položíte na patro či na domeček s plochou střechou.

ObrazekDomeček - sice není nezbytný, ale rozhodně je více než nutný, jelikož morčátko je z volné přírody zvyklé neustále se ukrývat. Někteří zlý jazykové sice tvrdí, že s domečkem se morčátko neochočí, ale to samozřejmě není pravda. Možná to sice bude trvat déle, ale morčátko se vám pak láskou odvděčí za to že jste ho nechaly přirozeně žít. Na trhu existuje  několik druhů domečků pro morčátka a jiné drobné hlodavce. Zásadní rozdíl mezi nimi je asi v materiálu (dřevo, plast, lepenka) a ve tvaru střechy (plochá, kopulovitá, špičatá). Vše má samozřejmě své výhody, ale plastový domeček nedoporučuju, protože by ho mohloo morčátko ohlodávat. O hodně lepší je domeček dřevěný. domeček lepenkový je také docela vhodný, ale musí být pevný a musí se často vyměňovat, protože ho morčátka mohou polít a pročůrat. Co se týče tvaru střech, je to jedno, ale jestli nemáte patro či poličku je plochá střecha velmi vhodná, jelikož na ni morčátko může skákat a dají se tam položit mističky. Rozhodně kvuli hygieně nedoporučuji domeček se dnem.

Hračky - jsou vhodné, ale nejsou nutné. Druhy hraček naleznete v rubrice HRY A HRAČKY.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tak dost!

(MaMorče, 31. 12. 2014 10:08)

Zkopírováno z MÝCH stránek: Na nějakých stránkách jste se určitě dočetli,že domeček V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NESMÍ CHYBĚT a jinde zase,že domeček v kleci být NESMÍ!Ani jedno však není pravda.Domeček může i nemusí být.Pokud si pořídíte morče a celé dny je zalezlé v domečku,domeček ODEBERTE(morče se neochočí,pokud domeček neodeberete).Proto je nejlepší domeček ze začátku nedávat.Místo toho můžete dát více sena(aby mělo i bez domečku pocit bezpečí-zaleze si do něj),stříšku,nebo papučku pro morče.

klec

(terka, 23. 7. 2012 20:18)

Mam pro jedno morčátko klec ani ne na dýlku jeden metr asi bych ji měla propojit s další klecí že? Budu mít ještě jedno a to by se tam do tý malý klace asi nevešli že?

supeeeeeeeeeeer

(johy, 30. 4. 2011 7:07)

máte to pěkně napsanééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééé

RE: JEJJEJE

(andy a colly, 19. 8. 2009 18:24)

Jedem metr velká klec? Jestli myslíš jeden metr čtvereční, tak ne, klec by měla mít alespoŇ 1500-1800 centimetrů čtverečních, ale čím větší tím samozřejmě lepší. Naše dvě morčátka jsou v akvárku o rozměrech 3000cm čtverečních a rozhodně by přivítali i větší prostor.

RE: morčátka

(andy a colly, 19. 8. 2009 18:22)

Abych ukončila vaše nekončící dohady, morčátka se opravdu bez domečkuobejdou, naše už ho taky nemají, ale hlavně pro vyplašená mláďátka jsou domečky velice dobrá věc.

jejeje

(vrna, 25. 12. 2008 11:56)

staci morceti 1m velka klec?

můj blog také o morčících

(lucka www.aknom.blog.cz, 30. 11. 2008 12:42)

Pls mrkněte se taky na můj blogís : www.aknom.blog.cz
Dík moc :o)

morčátka

(lucka www.aknom.blog.cz, 30. 11. 2008 12:40)

No tak já mám tři morčata a všechny jsou bez domečku . Jsou hodné a ochočené , ale na druhou stranu je pravda že když se je vyndám anaží se schovat zvlášť když mám nějakou deku takže domeček mají rozhodně rádi , ale já mám malou klec a tak prostě domeček nemají , ale já si myslím že oni si už zvykli takže je to jedno ( což znamená že se tu nemusíte hádat , protože morčata mají rádi domečeky , ale mít je nemusí myslím že si úplně vystačí s nějakou dekou nebo tak :o)

morče

(anizzka, 9. 11. 2008 20:14)

je to moc velký ale pěkný

napistemi info na e-mail pls

(Martina, 28. 12. 2007 17:28)

AHOJ VSEM!!!Nemam moc zkuseni s morcatky a take ctu a zjistuju informace jak se da!!prosim vas napiste mi na e-mail i kdyz to bude treba jen jenom jedna vetainformaci o morcatek kdo mi napise neake zajimave info dostane mozna i odmenu!posilejte prosim na e-mail:martinka1@volny.cz

Andy

(Scooby a Muffi, 12. 2. 2007 12:43)

jj,jen ji tam dej ať se taky někdo zasměje :-D

RE:Andy a všem...

(Andy,Nika,Ginny a Colly, 9. 2. 2007 13:56)

To je jasný:-)Každý správný chovatel chce pro své mazlíčky jen to nej,jo a chtěla jsem se tě zeptat,jestli bych mohla zobrázit tu fotku s výběhem tvých morčátek do fotogalerie,kterou bych zavedla.Jmenovala by se třeba fotky od vás.Můžu ji tam teda dát?Díky moc za odpověď.Andy,Nika,Ginny a Colly

Andy a všem...

(Scooby a Muffi, 8. 2. 2007 18:12)

jj,však já chci pro morčátka jen to nej...

RE:všem

(Andy,nika,Ginny a Colly, 7. 2. 2007 15:19)

ahoj dík za to,že neberš svým morčátkům svobodu.Andy,nika,Ginny a Colly

všem...

(Scooby a Muffi, 1. 2. 2007 15:36)

Souhlasím s Andy...Morče potřebuje mít ke svému životu domeček,jelikož musí mít taky své soukromí.Tato ztráta se nijak neukazuje,ale prostě je to tak.Pokud morče nemá své místečko,což je domeček,tak lépe ochočí,jelikož nemá se před vaší rukou kam schovat,ale jak se morčátko ochočí,tak je třeba ten domeček tam dát ať má to soukromí.Třeba jak mu dáš nějakou tu dobrotu,tak věřím tomu,že se prostě s tou dobrotou odebere do toho domku...Zamysli se a kdyžtak mu udělej radost a pořiď mu nějaký ten domeček :-)

RE: chyba

(andy, 31. 1. 2007 13:31)

ten můj článek je můj názor a ne žádná chyba a já si myslím že bez domečku morčátko ztrací svobodu rozhodování ( zda chce být viděn nebo ne)

CHYBA

(Kokokokokokokokokokokokodák, 31. 1. 2007 13:26)

Já mám morčátko bez domečku,ochočilo se a teď mi to taky oplácí laskou a vděkem,takže to je jedno.